مطالب آموزشی دوربین مداربسته

انواع زوم در دوربین مدار بسته

انواع زوم در دوربین مدار بسته

زوم دیجیتال Digital Zoom

وقتی از زوم دیجیتال در دوربین استفاده می‌کنید تصویر واقعا بزرگتر نمی‌شود . در واقع فاصله کانونی لنز ثابت می‌ماند .
زوم دیجیتال یک بزرگنمایی واقعی نیست و تنها برش دیجیتالی یک تصویر است. در حقیقت هنگام زوم دیجیتال ، دوربین شما بخش‌هایی از یک عکس را برش داده و آنرا بزرگتر به نمایش در می‌آورد. از اینرو تعداد زیادی از پیکسل‌های تصویر را حذف کرده و درنظر نمی گیرد. بعبارت دیگر رزولوشن یا کیفیت تصویری عکس را پایین می‌آورد.

در این حالت از روشی به نام جاگذاری (interpolation) استفاده می‌شود تا یک سری پیکسل‌های اضافی بر اساس پیکسل‌های موجود در تصویر تولید و به تصویر اضافه شود. این پیکسل‌ها با تکنیک‌های پردازش تصویر و فناوری موجود در تراشه پردازشگر ، محاسبه می شوند و در انتها عملیات بزرگنمایی بر روی تصویر انجام می شود. به این ترتیب تصویر حاصله به صورت مجازی بزرگتر می‌شود. استفاده از زوم دیجیتال تقریبا با بزرگنمایی تصویر در نرم‌افزارهای ویرایش عکس،برابر است و گاهی اوقات نتیجه بزرگ کردن عکس توسط این نرم‌افزارها خیلی بهتر از زوم دیجیتال دوربین مداربسته می باشد.

زوم دیجیتال چیزی بیش از بریدن ناحیه میانی تصویر توسط نرم افزار دوربین نیست. تصویری که با زوم دیجیتال X2 گرفته شده است، چه روی مانیتور و چه در هنگام پرینت، با نصف وضوح اولیه اش دیده می شود. البته دوربین ها سعی می کنند با استفاده از نرم افزار پیچیده ای که دارند و با میان یابی نقاط ، وضوح اولیه تصویر را حفظ کنند ولی نتیجه ی کار همیشه به کیفیت تصویر اولیه نیست. در این حال، تعدادکمتری از پیکسل های اولیه در بازسازی تصویر بزرگ شده مشارکت می کنند که باعث عدم شارپ بودن تصویر می شود. بعضی از دوربینها فقط زوم دیجیتال دارند و در بعضی دیگر این امکان به عنوان مشخصه ای اضافه بر زوم اپتیکال در دوربین قرار داده شده است. بهر حال زوم دیجیتال از اهمیت چندانی برخوردار نمی باشد.

 

این مطلب هم به شما کمک میکنه :
رزولوشن تصویر مداربسته در دستگاه DVR

 

انواع زوم در دوربین مداربسته

انواع زوم در دوربین مداربسته

 

زوم اپتیکال Optical Zoom
زوم اپتیکال یک بزرگنمایی واقعی است چرا که سوژه توسط لنز بزرگنمایی می‌شود. با این روش از کیفیت و پیکسل‌های تصویر کاسته نمی‌شود.
در نتیجه همیشه به عکاسان دوربین‌های دیجیتال خانگی توصیه می‌شود که هنگام خرید دوربین تفاوت این دو زوم را مد نظر داشته باشند و هنگام عکاسی نیز استفاده از زوم اُپتیکال را در اولیت قرار دهند.

این زوم که با استفاده از سیستم لنز انجام می شود، اختلاف بزرگنمایی بین حداقل و حداکثر فاصله کانونی است. لازم به ذکر است که در دوربین های دیجیتال این بزرگنمایی قبل از ثبت تصویر توسط سنسور و متعلقات انجام می شود. در مورد زوم دوربین ها آنچه اهمیت دارد میزان زوم اپتیکال آن است. در واقع، زوم دیجیتال چیزی بیش از یک حیله بازاریابی نیست و تقریبا ارزشی ندارد.

از اوایل سال ۲۰۰۰ بیشتر دوربین های دیجیتال با لنزهای زوم دارای موتور عرضه می شوند که محدوده مؤثری از زاویه باز تا تله فتو را پوشش می دهند. زوم اپتیکال معمولا در محدوده ۳x تا ۱۰x می باشد، ولی بالاتر هم می‌تواند باشد. عبارت بزرگنمایی n برابر می تواند کمی گمراه کننده باشد، چون مثلا عبارت X3 در مورد دوربین های مختلف معانی متفاوتی می دهد. این بخاطر این است که فاصله کانونی واقعی در یک دوربین دیجیتال به اندازه سنسور آن بستگی دارد. بخاطر همین معمولا دروبینهای دیجیتال برای مقایسه، عبارت بزرگنمایی در مقیاس mm35 برای فاصله کانونی را ذکر می‌کنند که در واقع بزرگنمایی حقیقی دوربین از آن فهمیده می شود. لنز زوم ۳x معمولا فاصله کانونی معادلی بین ۳۵mm تا ۱۴۰mm دارد. بعضی از دوربین ها بین محدوده کلی فاصله کانونی شان قابلیت زوم تدریجی را دارا بوده و بعضی دیگر فقط در ۲ یا ۳ گام از پیش تنظیم شده بیشتر زوم نمی کنند.

 

این مطلب هم به شما کمک میکنه :
ضد نور در سیستم دوربین های مداربسته

در دوربین های مدار بسته ثابت معمولا زوم ابتیکال معنای زیادی ندارد و در صورتی که کاربران میخواهند از قابلیت زوم ابتیکال استفاده کننده یا سوژه دید با فاصله زیاد را مورد بررسی قرار دهند می بایست از دوربین های گردان استفاده نمایند.

 

 

 

 


 

البرز شبکه  آماده فروش تجهیزات و ارائه خدمات در زمینه پروژه های نظارت تصویری ، شبکه های کامپیوتری و مراکز تلفن سانترال می باشد.

این مطلب هم به شما کمک میکنه :
دوربین مداربسته با فن آوری AHD

 

کانال ما در تلگرام

کانال ما در تلگرام

صفحه ما در اینستاگرام

صفحه ما در اینستاگرام

 

 

 

 

 

 

به این مقاله امتیاز دهید :

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
author-avatar

درباره مهندس علی

اجرای پروژه و فروش تجهیزات شبکه ، دوربین مداربسته ، مراکز تلفن سانترال ، کامپیوتر و تجهیزات جانبی سخت افزار و نرم افزار . ماشین های اداری . تلفن همراه و لوازم جانبی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *